سینمای ایران

هنگامه پناهی فعال سینما درگذشت

هنگامه پناهی تهیه کننده و بنیانگذار کمپانی «سلولوئد دریمز» که سابقه همکاری با سینماگران سرشناس سینمای ایران و جهان را داشت در ۶۷ سالگی درگذشت.

هنگامه پناهی که با افرادی چون  «ژاک اودیار»، «هیروکازو کورئیدا» و «ژیا ژانگکه» و عباس کیارستمی کار می‌کرد، بر اساس بیانیه‌ای که توسط یک روزنامه‌نگار سینما که سال‌ها با وی کار می‌کرد، منتشر شده ، آمده است که پناهی پس از مبارزه با یک بیماری طولانی درگذشته است.

پناهی در ایران متولد شد و از ۱۲ سالگی در بلژیک زندگی کرد و در سال ۱۹۹۳ به فرانسه نقل مکان کرد. آنجا بود که شرکت فروش سلولوئید دریمز (Celluloid Dreams) را تأسیس کرد و نقش عمده‌ای در تولید مشترک، تامین مالی و فروش حقوق بین‌المللی تعدادی زیادی از آثار سینمایی داشت که از آن جمله می‌توان به «تاکسی» برنده خرس طلایی برلیناله ساخته جعفر پناهی، «پیامبر» و فیلم برنده نخل طلای «دیپان» ساخته کارگردان معروف فرانسوی «ژاک اودیار»و «خانه دوست کجاست؟» و «کلوزآپ» از عباس کیارستمی اشاره کرد.

او به دلیل ذوق فوق العاده اش در انتخاب فیلم ها و توانایی قابل توجه در شناسایی کارگردانان آینده دار معروف بود. یکی از آخرین پروژه‌های او «خرس نیست» از جعفر پناهی بود که در سال ۲۰۲۲ جایزه بزرگ ونیز را از آن خود کرد.

اینستاگرام سینما شارپ
منبع
ایسنا

سینما شارپ

وب سایت سینما شارپ با هدف انتشار جدیدترین اخبار در حوضه‌های هنری که شامل:سینمای ایران، جهان، تئاتر، تلویزیون و نمایش خانگی ایجاد شده است که بتواند در کسری از زمان ممکن اخبار را به مخاطبان خود منتقل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا