سینمای جهان

«شوالیه تاریکی» و «شرک» به فهرست فیلم‌های ملی آمریکا رفتند

«شوالیه تاریکی» و «شرک» اسامی فیلم‌های جدید اضافه شده به مجموعه فیلم‌های ملی کتابخانه کنگره آمریکا اعلام شد.

به نقل از ورایتی، «شوالیه تاریکی»، «شرک»، «گریس»، «برادران بلوز» و «زنبق‌های مزرعه» از جمله فیلم‌هایی هستند که به فهرست فیلم‌های ملی آمریکا افزوده شدند.

کریستوفر نولان کارگردان «شوالیه تاریکی» از این امر به عنوان افتخاری بزرگ یاد کرد. که نه تنها شامل حال افرادی شده که در این سه‌گانه کار کردند. بلکه شامل حال همه هنرمندان و نویسندگانی می‌شود. که در طول دهه‌ها روی حماسه بتمن کار کردند.

سیدنی پواتیه بازیگر «زنبق‌های مزرعه» هم که به عنوان اولین چهره سیاهپوست موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد گفت:

«زنبق‌های مزرعه» خاطرات بزرگی در خانواده ما دارد از کوچک‌ترین پواتیه که دارد پدربزرگش را در این فیلم نگاه می‌کند. تا خود سیدنی پواتیه بابابزرگ فعلی.

جانت یانگ تهیه‌کننده «باشگاه جوی لاک» هم که برمبنای رمان پرفروشی از ایمی تان به کارگردانی وین وانگ ساخته شده گفت:

هرگز تصور نمی‌کرد که پس از خواندن چند فصل اولیه از نسخه دست‌نویس ایمی بخواهد. از آن یک فیلم بسازد که پس از چند دهه هنوز مطرح باشد.

افزوده شدن به فهرست فیلم‌های ملی کتابخانه کنگره آمریکا به معنی حفاظت همیشگی. از فیلم با توجه به قانون حفاظت از آثار ملی است. این فیلم‌ها با توجه به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی انتخاب می‌شوند. و با انتخاب‌های اخیر که امروز دوشنبه صورت گرفت فهرست این فیلم‌ها به ۸۰۰ فیلم رسید.

در فهرست امسال که شامل ۲۵ فیلم است. با انتخاب ۹ فیلم از کارگردان‌های زن، رکوردی از این نظر گذاشته شد. هفت فیلمساز این فهرست نیز رنگین‌پوست هستند.

«تعلیق» محصول ۱۹۱۳ ساخته فیلیپ اسمالی، «مسابقات اتومبیل‌رانی بچه‌ها در ونیز» محصول ۱۹۱۴ ساخته هنری لرمن، «نان» محصول ۱۹۱۸ ساخته آیدا می‌پارک. «نبرد قرن» محصول ۱۹۲۷ ساخته کلاید بروکمن. «کابینی در آسمان» محصول ۱۹۴۳ ساخته ونسان وینلی و باسبی برکلی، «خشم» محصول ۱۹۵۰ ساخته آیدا لوپینو، «مردی با بازوهای طلایی» محصول ۱۹۵۵ ساخته اوتو پرمینگر. «زنبق‌های مزرعه» مخصول ۱۹۶۳ ساخته رالف نلسون. «پرتقال کوکی» محصول ۱۹۷۱ ساخته استنلی کوبریک. انیمیشن «شرک» محصول ۲۰۰۱، «گنجه دردها» محصول ۲۰۰۸ ساخته کاترین بی گلو، «سواران آزادی» محصول ۲۰۱۰ ساخته استنلی نلسون از جمله این فیلم‌ها هستند.

اینستاگرام سینما شارپ
منبع
مهر

سینما شارپ

وب سایت سینما شارپ با هدف انتشار جدیدترین اخبار در حوضه‌های هنری که شامل:سینمای ایران، جهان، تئاتر، تلویزیون و نمایش خانگی ایجاد شده است که بتواند در کسری از زمان ممکن اخبار را به مخاطبان خود منتقل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا