سینمای جهان

«اسپایک لی» دوباره رئیس داوران کن شد

جشنواره فیلم کن تایید کرد «اسپایک لی» به عنوان رئیس هیات داوران هفتاد و چهارمین جشنواره کن به این رویداد سینمایی بازخواهد گشت.

«اسپایک لی» این کارگردان ۶۳ ساله آمریکایی سال پیش به عنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن انتخاب شده بود. اما این جشنواره به سبب بحران شیوع ویروس کرونا لغو شد. و حالا او به مسئولان کن قول داده. امسال بار دیگر به کن خواهد آمد.

«پیر لسکیور» رئیس جشنواره کن گفت: در طول مدت نامطمئن بحران کرونا، «اسپایک لی» هرگز از تشویق و حمایت ما دست برنداشت. و نمیتوان شخصیتی قدرتمندتری از او یافت. که در این دوران سخت ما را همراهی کند.

«تیری فرمو» مدیر جشنواره کن در این باره گفت:

شور و عشق «اسپایک لی» به سینما، انرژی بزرگی به ما برای آماده سازی جشنواره‌ای داده. که همه در انتظار آن هستند.

«اسپایک لی» رابطه‌ای طولانی و پرفراز و نشیب با جشنواره کن دارد. و اولین ساخته‌اش در سال ۱۹۸۶ با نام «می‌خواهد. به دستش بیاورد» توانست جایزه بخش دو هفته کارگردانان کن را به خود اختصاص دهد. و پس از آن نیز فیلم معروف «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ و «تب جنگل» در سال ۱۹۹۱ در بخش رقابتی کن از نامزدهای نخل طلا بودند.

فیلم «دختر ۶» دیگر ساخته «اسپایک لی» در سال ۱۹۹۶ در بخش غیررقابتی کن رونمایی شد. و «تابستان سام» نیز در سال ۱۹۹۹ بخشی از برنامه دو هفته کارگردانان بود. در سال ۲۰۰۲ فیلم «۱۰ دقیقه بزرگتر» ساخته او در بخش نوعی نگاه کن به نمایش گذشته شد. و پس از یک وقفه طولانی «اسپایک لی» در سال ۲۰۱۸ با فیلم «کلنزمن سیاه» به کن آمد. و در نهایت جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود کرد.

رابطه این کارگردان آمریکایی با جشنواره کن همواره بی‌حاشیه هم نبوده است. و زمانی که هیات داوران جشنواره کن ۱۹۸۹ به ریاست «ویم وندرس» در نهایت ساخته «استیون سودربرگ» را در رقابت با فیلم «کار درست را انجام بده» به عنوان برنده نخل طلا برگزید، «اسپایک لی» در اظهار نظری گفت: بهتر است «ویم وندرس» مراقب باشد. چرا که منتظر او هستم. و چماقی را در یکی از کمدهایم پنهان کرده‌ام. که نام «وندرس» روی آن نوشته شده است.

او در سال ۲۰۰۸ نیز در حاشیه جشنواره فیلم کن از «کلینت ایستوود» و فیلمش «نامه‌هایی از ایوو جیما» به دلیل عدم استفاده از سربازان سیاه‌پوست انتقاد کرد. و در سال ۲۰۱۸ و در نشست خبری فیلم «کلنزمن سیاه» در کن نیز «دونالد ترامپ» را به باد انتقاد گرفت.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۶ تا ۱۷ جولای (۱۵ تا ۲۶ تیرماه) برگزار می‌شود. و سایر اعضای هیات داوران این رویداد سینمایی اوایل ماه ژوئن معرفی می‌شوند.

اینستاگرام سینما شارپ
منبع
ایسنا

سینما شارپ

وب سایت سینما شارپ با هدف انتشار جدیدترین اخبار در حوضه‌های هنری که شامل:سینمای ایران، جهان، تئاتر، تلویزیون و نمایش خانگی ایجاد شده است که بتواند در کسری از زمان ممکن اخبار را به مخاطبان خود منتقل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا