سینمای جهان

آمیتاب باچان از اسکورسیزی و نولان جایزه می‌گیرد

ستاره بالیوودی دریافت کننده جایزه سالانه فدراسیون بین‌المللی آرشیو فیلم در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

 آمیتاب باچان جایزه سالانه فدراسیون بین‌المللی آرشیو فیلم(FIAF) که از سال ۲۰۰۱ با اهدا به مارتین اسکورسیزی برای تلاش وی در حفظ آرشیوها کارش را شروع کرد، امسال برای تجلیل به این بازیگر بالیوودی اهدا می‌شود.

اینگمار برگمان در سال ۲۰۰۵، مایک لی در سال ۲۰۰۵، پیتر باگدانوویچ در سال ۲۰۰۷، ریتی پان در سال ۲۰۰۹، آنیس واردا در سال ۲۰۱۳، ژان‌پی‌یر و لوک داردن در سال ۲۰۱۶، کریستوفر نولان در سال ۲۰۱۷، ژان لوک گدار در سال ۲۰۱۹ و والتر سلز در سال ۲۰۲۰ از جمله دریافت کنندگان این جایزه بوده‌اند.

این جایزه در مراسمی مجازی که ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) برگزار می‌شود. از سوی مارتین اسکورسیزی و نولان به آمیتاب باچان اهدا می‌شد.

فریدریک میری رییس FIAF در این باره گفت: به لطف همکاری نزدیک ما با بنیاد میراث فیلم هند از سال ۲۰۱۵، فیاف در هند و جنوب آسیا بسیار فعال بوده است. با اهدای جایزه سالانه خود به آمیتاب باچان می‌خواهیم. نشان دهیم. که میراث فیلم چقدر غنی و متنوع و در عین حال شکننده است. به این ترتیب ما از باچان برای نقشی که به عنوان یک مدافع برجسته در نجات این میراث در هند و حتی فراتر از آن داشته است. قدردانی می‌کنیم.

نولان با تبریک به آمیتاب باچان  گفت می‌داند حضور چهره‌های صنعت فیلم چقدر برای حفظ میراث فیلم ضروری است. و باچان نیز نقش مهمی در این زمینه در هند و شبه قاره داشته است.

اسکورسیزی نیز حضور آمیتاب باچان برای حفظ میراث فیلم هند را استثنایی خواند.

سال ۲۰۱۸ آمیتاب باچان در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کلکته سخنرانی پرشوری برای حفظ فیلم انجام داد. و گفت بیشتر فیلم‌هایی که ساخته فیلمسازان افسانه‌ای هند است. یا در شعله‌های آتش سوخته‌اند. یا در انبارهای قراضه به فراموشی سپرده شده‌اند.

وی تاکید کرده بود. که اگر برای نجات آنچه باقی مانده اقدامات سریع انجام نشود. دیگر هیچ خاطره‌ای از این فیلم‌ها و هیچ بهانه‌ای برای جشن گرفتن سینما باقی نمی‌ماند.

اینستاگرام سینما شارپ
منبع
مهر

سینما شارپ

وب سایت سینما شارپ با هدف انتشار جدیدترین اخبار در حوضه‌های هنری که شامل:سینمای ایران، جهان، تئاتر، تلویزیون و نمایش خانگی ایجاد شده است که بتواند در کسری از زمان ممکن اخبار را به مخاطبان خود منتقل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا